} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }

Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/215740/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Aktuality


Eric Vanhaute o nové učebnici Světové dějiny lidstva…

Eric Vanhaute, profesor světové historie na belgické Univerzitě v Gentu, a Claudia Bernardi, výzkumná pracovnice a přednášející na italské Univerzitě Roma Tre, spoluautoři nové učebnice globální geo-historie v rámci projektu Get Up and Goals!.

Položili jsme několik otázek Ericu Vanhautemu ohledně nové knížky, jejích cílech a důvodech, proč je potřeba změnit perspektivu při pohledu na dějiny světa.

Přejeme příjemné čtení!

 

Ericu, v čem vidíte smysl světové učebnice geohistorie?

Za prvé, globální historie je vždy také historií vaší doby. Zahrnuje vás, vaši komunitu, kdo jste, co si myslíte. Stáváte se součástí historie. Globální historie od samého začátku zkoumá vaše místo v příběhu. Takže je to kritické vůči vám, k tomu, co říkáte … Jak to cítím já, globální historie je kritičtější než běžné dějiny, protože říká, že všechny otázky, které klademe, metody, které sledujeme, děj, který vytváříme, jsou jen jednou z možných otázek, metod, dějové linie. Globální historie není nikdy neutrální. Žádná historie není neutrální, i když se o ní nediskutuje.

Druhou důležitou věcí je, že globální historie je také necentrická historie. Nestanovuje určitý čas ani místo jako privilegovaný výchozí bod, ze kterého bychom se dívali na zbytek světa. Zpochybňujete skutečnost, že mnohé dějiny začínají od určitého místa a berou to jako samozřejmost. Globální historie nebere nic jako samozřejmost, takže musíte diskutovat o všem. Vkládáte otazníky do každé vaší volby. Každý příběh, který vyprávíte, je součástí reflexe.

 

Další část rozhovoru najdete na: https://getupandgoals.cz/ucebnice/

 

odebírejte novinky ze světa
globálního rozvojového vzdělávání

Čas od času Vám pošleme informace týkající se výuky globálních témat. Odběr můžete kdykoli zrušit.


Partneři

© 2019 GET UP AND GOALS!  |  admin |