Jak funguje náš projekt? Rozhovor s Lenkou Pánkovou
Projekt Get up and Goals! se zaměřuje na začlenění Cílů udržitelného rozvoje do výuky na 120 základních a středních školách ve 12 evropských zemích. V Česku je zapojeno deset škol, výukové materiály však může získat každý učitel, který o ně bude mít zájem.
Lenka Pánková, koordinátorka projektu, se rozpovídala, jak projekt funguje a co se zatím podařilo.
🌍 V projektu Get up and goals se pohybujete od samého začátku. Dokážete zhodnotit, kam se projekt za celou dobu posunul a co již přinesl?
Projekt běží od listopadu 2017, před nedávnem jsme tedy vkročili do poslední třetiny … během dvou let jsme navázali úzkou spolupráci s týmy pedagogů z 10 škol, které posouváme v začleňování globálních téma do výuky. Chceme, aby se běžně na školách globální témata učila. Tito učitelé nám pomáhají pilotovat lekce věnující se migraci, klimatické změně, genderu a nerovností ve světě. Velkou radost mám z tzv. školení pro sborovny, kdy učitelé, kteří se účastnili našich seminářů předávají své poznatky svým kolegům. Přijde mi to jako logický krok a dobrá cesta, jak zapojit celou školu a nezůstat jen u jednoho aktivního učitele/učitelky.
Podporujeme i žákovské týmy ze zapojených škol, aby s drobnou podporou svých pedagogů, připravovali osvětové miniprojekty, které usilují o změnu a přispívají k Cílům udržitelného rozvoje.
🌍 Tento týden jste se vrátila z projektového meetingu ve Vídni, kde jste se sešla se zástupci projektu z dvanácti různých zemí. Co jste si ze semináře odnesla, na co se můžeme těšit?
Odnesla jsem si dobrý pocit z toho, že děláme věci dobře, že čeští učitelé a žáci jsou stejně či i více akční a zapálení jako v partnerských zemích. Zkrátka rozhodně na sebe můžeme být pyšní.
🌍 Jaké jsou reálné cíle projektu?
Projekt Get up and Goals přináší „svět“ do škol a učí nejen žáky, ale i učitele a účastníky školních osvětových akcí, že globální témata souvisí s našimi životy tady a teď. Jak už jsem říkala, chceme, aby se globální témata stala běžnou součástí výuky na školách. Je pro nás důležité, aby učitelé věděli, kam sáhnout pro pomoc v podobě různých zdrojů a metodiky, a aby se žáci nebáli být akční.
🌍 Co plánujete do konce projektu v rámci České republiky?
Letošní rok je pro nás ve znamení dotahování, uzavírání a co největším šíření povědomí o tom, co jsme vytvořili, a že naše materiály mohou využívat i další školy v ČR. Nicméně pro nás bude hlavním úkolem nachystat učebnici Světové dějiny lidstva, která je nyní dostupná v angličtině a během prázdnin bude připravená i v češtině.
Někteří učitelé si ještě v lednu a únoru připraví školení pro sborovny na svých školách a žákovské týmy vytváří a během jara uskuteční vlastní projekty, které povedou k aktivnímu občanství a osvětě o Cílech udržitelného rozvoje.