17 druhů ptáků pro 17 cílů udržitelného rozvoje
Tučňák císařský, jeřáb, vlaštovka, kolibřík, hrdlička či pěnkavák sněžný jsou mimo jiné příklady ptáků, kteří nám mohou pomoci si zapamatovat 17 cílů udržitelného rozvoje.
Publikace „17 druhů ptáků pro 17 cílů udržitelného rozvoje“ propojuje každý cíl s charakteristikou a způsobem života daného druhu, uvádí v souvislost život daného druhu a dodržování daného cíle udržitelného rozvoje.
Uvádíme vybrané příklady, které jsou spojeny s naším projektem Get up and Goals.
- Zdá se, že ibis skalní, který je na pokraji vymření a přežívá v oblastech Maroka a Sýrie se také – stejně jako téměř 9,2 % světové populace žijící pod hranicí extrémní chudoby (za 1, 9 USD/den) – snaží vymanit z chudoby.
- Jeřáb popelavý předává znalosti svým mláďatům, během migrace na jih a zpět jsou zodpovědní za udržení letové formace do písmene V, za starost a péči o své mladé po celou dobu zimní sezony.
- Tučňák císařský je největší ze všech tučňáků a je známý především pro svůj jedinečný reprodukční cyklus, který zahrnuje dlouhou cestu (50-120 km), kterou opakují každý rok, v níž samec a samička sdílejí všechny úkoly.
- Nejvyšší a nejnehostinnější vrcholky euroasijských hor, kde ledový vítr a sníh vládnou téměř po celý rok, představují stanoviště, ve kterém žije tento jedinečný druh z čeledi vrabcovitých – pěnkavák sněžní. Pokud se situace s globálním oteplováním planety bude nadále negativně vyvíjet, mohlo byjeho přirozené prostředí vymizet nebo se drasticky zmenšit, a tím by mohl být tento druh výrazně ohrožen na životě.