} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }

Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/215740/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Aktuality


ČR je sedmá na světě v naplňování SDGs

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zveřejnilo zprávu o tom, že Česká republika je spolu s Norskem sedmá na světě v naplňování Cílů udržitelného rozvoje

V každoročně vydávaném Indexu Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) byla ČR letos vyhodnocena jako sedmá nejpokročilejší země světa. Nejlépe byla hodnocena v oblastech potírání chudoby, zmírňování sociálních nerovností, zaměstnanosti a ochrany přírody.

„Jsem rád, že Česko potvrzuje, že patří k celosvětovým lídrům naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN. Je to velký úspěch, ale také závazek,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Zprávu o udržitelném rozvoji v roce 2019 – transformace k dosažení cílů udržitelného rozvoje s tabulkami a mapami najdete ZDE. Celou zprávu v angličtině si můžete přečíst ZDE.

Z indexu vyplývá, že ČR naplňuje SDGs zhruba z 81 %. Na prvním místě se umístilo Dánsko, které je splnilo z 85 %,  následované  Švédskem a Finskem. ČR se mezi nejlepšími ze 162 hodnocených zemí světa umístila opakovaně.

Česko je tradičně dobře hodnoceno v sociální a ekonomické dimenzi cílů. Zpráva označuje za naplněný cíl č. 1 (SDG 1), tedy „Konec chudoby“ a oceňuje např. také pokrok při naplňování SDG 8 „Důstojná práce a ekonomický růst“ či SDG 10 „Méně nerovností“. Dobře se ale ČR daří i v oblasti životního prostředí, konkrétně při naplňování SDG 15 „Život na souši“. Aby dosáhlo Česko splnění všech cílů do r. 2030, musí naopak zvýšit své úsilí v oblasti ochrany klimatu, genderové rovnosti nebo navýšit finanční prostředky vynakládané na zahraniční rozvojovou spolupráci.

Vláda ČR v říjnu 2018 přijala implementační plán Cílů udržitelného rozvoje v ČR. Ten vychází ze Strategického rámce Česká republika 2030 a stanoví konkrétní opatření, která je potřeba učinit pro jejich naplnění. V r. 2020 bude na základě tohoto plánu vládou projednána první oficiální zpráva o naplňování SDGs u nás.

Cíle byly přijaty OSN v r. 2015. Je jich celkem 17 a stanovují závazky, které chce OSN naplnit v hospodářské, sociální a environmentální oblasti do r. 2030. Skrze SDGs chce OSN motivovat státy na cestě k udržitelné planetě, cíle proto směřují k dosažení rozvoje společnosti, který bude v souladu s přírodou a potřebami lidí.

SDG Index je nejrozsáhlejší nezávislou studií o pokroku naplňování Cílů udržitelného rozvoje v jednotlivých státech. Vydávají ho každoročně Bertelsmannova nadace a Sustainable Development Solutions Network (SDSN), organizace sdružující expertní pracoviště zabývající se udržitelným rozvojem, která vznikla pod  záštitou generálního tajemníka OSN.  Tým autorů studie vede Prof. Jeffrey Sachs z Kolumbijské univerzity.

odebírejte novinky ze světa
globálního rozvojového vzdělávání

Čas od času Vám pošleme informace týkající se výuky globálních témat. Odběr můžete kdykoli zrušit.


Partneři

© 2019 GET UP AND GOALS!  |  admin |