Fakta o změně klimatu
Klimatická změna / změny klimatu je jedno z témat našeho projektu. Přinášíme veřejně dostupné infografiky a datasety, které můžete najít na www.faktaoklimatu.cz. Děkujeme autorům!
Jedna ukázka z webu přímo u nás 🙂
Vývoj průměrné světové teplotní anomálie
Průměrná globální teplota vzduchu od začátku průmyslové revoluce, tedy za posledních 200 let, stoupla o zhruba 1 °C. Nicméně v České republice za posledních 60 let vzrostla už o 2 °C.
SOUVISLOSTI
CO JE ZOBRAZENO V GRAFU
- Data jsou zpracovány z měření 6300 stanic na souši, měření lodí i plovoucích bójí a vědeckých stanic v arktidě a antarktidě.
- V grafu je znázorněn vývoj teplotní anomálie vzhledem k referenčnímu období 1951-1980, nejde o graf průměrné teploty. Podrobnosti k výpočtu teplotní anomálie viz níže.
KLÍČOVÁ FAKTA
- Svět se oteplil o cca 1 °C. Zatím nejvyšší teplotní anomálie (TA) byla v roce 2016 (roční průměrná teplotní anomálie byla +1,01 °C, přičemž v lednu 2016 dosáhl měsíční průměr TA 1,37 °C).
- Dvě třetiny oteplení nastaly po roce 1975, trend oteplování se pohybuje mezi 0,15–0,20 °C za dekádu.
- Lokální teploty se mění – částečně v předvídatelných cyklech den–noc a léto–zima, částečně nepravidelnými atmosférickými jevy. Ale globální teplota je určena tím, kolik energie přijme Země ve formě záření od Slunce, a kolik jej vyzáří do vesmírů. Tato množství se v průběhu času mění jen málo. Množství energie, kterou Země vyzáří ve formě tepelného záření do vesmíru, silně záleží na chemickém složení atmosféry – konkrétně na koncentracích skleníkových plynů. Oteplení planety o 1 °C je velmi významné, protože i k tak “malé” změně teploty oceánů a souše je nutné obrovské množství energie. Před 20 000 lety vedlo ochlazení o 5 °C k době ledové a zalednění velké části Evropy a Severní Ameriky.
METODA VÝPOČTU TEPLOTNÍ ANOMÁLIE
- Graf znázorňuje světovou teplotní anomálii, nikoliv absolutní teplotu.
- Světová teplotní anomálie je vypočtena jako vážený průměr místních teplotních anomálií pro jednotlivé měřicí stanice. Vážený průměr koriguje rozdílnou hustotu měřicích stanic v různých místech.
- Místní teplotní anomálie pro daný den je definována jako rozdíl aktuální denní teploty a průměru teplot pro daný den v referenčním odbobí (tzn. v letech 1951–1980). Místní teplotní anomálie tedy udává o kolik stupňů je dané místo v daný den teplejší než průměrně v odpovídající den v referenčním období.
- Růst teplotní anomálie neznamená, že všechna místa na Zemi se oteplila o 1 °C. Teplota v jednom roce v Evropě může být např o 3 °C vyšší než dlouhodobý průměr, zatímco v Indii o 2 °C nižší než dlouhodobý průměr. Nebo teplá zima může být vyvážena studeným létem.
DALŠÍ POZNÁMKY
- Typicky se místa na souši oteplují rychleji než oceány – v Evropě a severní Asii je trend v rychlosti oteplování asi 2–3krát vyšší než trend světové teplotní anomále, v Arktických oblastech je oteplování přibližně 3-4krát rychlejší než světový trend.
- Proč se používá Teplotní anomálie místo absolutní průměrné teploty? Důvodů je více, všechny se ale týkají správnosti zpracování dat. Například: teplota typicky závisí na nadmořské výšce a kdybychom přidali do datového souboru několik vysokohorských stanic, poklesla by průměrná hodnota – jinak řečeno teplota planety by závisela na výběru poloh měřicích stanic. To se ale při použití teplotní anomálie neděje – Je typické, že pokud je tepota na sněžce o 2 °C nižší než dlouhodobý průměr, je teplota v Praze přibližně o 2 °C nižší také – jinak řečeno teplotní anomále v geograficky blízkých místech bývají podobné. Když bude mít měřicí stanice na Sněžce výpadek, výslednout teplotní anomálii to neovlivní, ale výslednou průměrnou teplotu ano.
O projektu www.faktaoklimatu.cz
“Shromažďujeme data o klimatu a klimatické změně, která poskytují vědecké instituce (ČHMÚ, NASA, Eurostat a jiné) a zpracováváme z nich grafy a infografiky pro další použití,” říkají autoři projektu. Kdo za www.faktaoklimatu.cz stojí? Studenti, doktorandi, akademici nebo IT profesionálové. Sami vyhledali data o teplotě či emisích, našli konkrétní informace v mnohasetstránkových zprávách IPCC (Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu) nebo původních článcích. “Jde to, ale zabere to hodně času. Musíte umět dobře anglicky a musíte si dohledávat spoustu souvislostí. Běžný novinář nebo politik (ani bězný Čech) většinou nemá tolik trpělivosti nebo dostatečnou úroveň angličtiny a tak si data nevyhledá. Rozhodli jsme se proto, že tu práci, kterou jsme s hledáním dat sami měli, ostatním ušetříme – zpracujeme infografiky, dáme odkazy na původní data i naše zpracované datasety na jedno místo a doplníme základní souvislosti. A dáme je k dispozici všem, pro koho budou užitečné. Doufáme, že se postupně tyto informace dostanou ke všem, kterých se změny klimatu týkají. Tedy ke všem.”