} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }

Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/215740/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Aktuality


Neplýtvat jídlem a vzdělávat dívky třetího světa

Přinášíme zajímavý rozhovor Paulem Hawkenem, americkým konzultantem v boji se změnou klimatu, který ukazuje propojení dvou témat projektu Get up and Goals – klimatická změn a rovnost pohlaví.

Paul pracoval před půl stoletím pro Martina Luthera Kinga, pak se vrhnul na snahu proměnit vztah byznysu k životnímu prostředí. Dnes je konzultantem vlád i korporací a rozvíjí vlastní projekt nazvaný Drawdown.

Projekt Drawdown označuje za jakýsi manuál pro všechny, kteří chtějí reagovat na klimatické změny planety, a to na základě dat, která už vědci dobře znají. Teď jde jen o to, naučit je veřejnost používat… Nejúčinnější doporučení? „Neplýtvat jídlem nebo vzdělávat dívky třetího světa,“ říká.

Co může udělat každý z nás?

Přestat plýtvat s jídlem. Tento krok taky patří v žebříčku projektu Drawdown mezi třetí nejúčinnější. „Američan plýtvá jídlem víc než jakákoli jiná země světa. Takto ve Spojených státech přijdeme o 40 % jídla. Supermarkety vyhazují produkty, které nevypadají perfektně, a totéž i farmáři. Bohatí ho nakupují hodně a jídlem plýtvají a celosvětově se ho vyhodí až neuvěřitelná třetina,“ varuje.

Mezi deset nejúčinnějších řešení boje proti změnám klimatu překvapivě patří i vzdělávání dívek třetího světa. „To je extrémně důležité. 145 milionů dívek nedokončí střední školu a provdá se, nebo jde pracovat, aby do školy mohli jejich bratři,“ říká Hawken. Průměrně žena porodí něco málo přes dvě děti. Pokud školu nedokončí, rázem se tento průměr zvýší na pět potomků.

Řešením není vývoj populace řídit, ale posílit plánované rodičovství. Vzdělaná žena totiž dělá jiná rozhodnutí. Vydělává víc peněz, které investuje do jednoho nebo do dvou potomků, které chce porodit vědomě… Samozřejmě, že existuje stovka dalších důvodů, proč vzdělávat dívky, a není to jen změna klimatu. Nikdo to ale zatím nedal do této souvislosti,“ dodává konzultant vlád i korporací Paul Hawken.

 

Celý článek najdete na Českém rozhlasu Plus.

odebírejte novinky ze světa
globálního rozvojového vzdělávání

Čas od času Vám pošleme informace týkající se výuky globálních témat. Odběr můžete kdykoli zrušit.


Partneři

© 2019 GET UP AND GOALS!  |  admin |